HAZIRLAMASI KOLAY YENİ YIL SOFRASI

kategorileri: Menüler

Menüde geleneksellikten ödün vermeden zamanı yakalamaya çalıştım. Sofraya oturmadan ilk kaynaşma ortamında aparatifler sohbeti koyulaştırmaya yardımcı olacaklardır.

slide_0slide_1slide_2slide_3slide_4slide_5slide_6slide_7slide_8slide_9slide_10slide_11slide_12
YENİ YIL MENÜSÜ TARİFLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!
Yeniyıl konseptine uygun dekore edilmiş bir  masada başlangıç yemeğimiz sıcak servis edilen mantarlı enginar. Ben genellikle bu tür önemli davetlerde  tabakların kişiye özel hazırlanmasından yanayım. Tabaklarda tek tek servis edilen enginar da özenli bir yemeğe başaldığınızın ilk işareti olacak.

Hindi ise tüm kutlamalarda ilk tercih edilen anayemektir.Hindinin ihtişamlı görünümünde pişirmesi zor gibi görünse de bazı püf noktalarını doğru uyguladığınızda herşey yolunda gidecektir.Yanına eşlik edecek diğer yemek ise kış havasını daha da hissetmemiz için pilavda  balkabağı ve kestane kullandım.Tatlılara sıra gelince çikolata mutlaka  unutulmamalı.Armut ise baharatlarla tatlandırıldığında çikolata ile mükemmel uyumu yakalıyor.Tam ziyafet sofrası…

Diğer soframızda ise daha modern daha özgün ama günün anlam ve öneminden uzaklaşmadan menünü hazırladım.

Başlangıç olaralk lazanyayı yine kişiye özel olarak yeniden dizayn edip serviz yaptım.Değişik soslarla hem renklendirdim hem de tadını güçlendirdim.

Ana yemekte ise roastbeef  ve yanında yine kışı ve yeniyılı anımsatan renkleri  ve tatları oluşturmak için ıspanaklı,balkabaklı ve pancarlı püre ile servis ettim.

Tatlı olarak bu sefer çikolata ile kestaneyi biraraya getirdim.Yine tek tek hazırladığım tartlarda soframda paylaştım.

Yeni yıl sofralarının olamazsa olmazı paylaşmaktır,kahkahadır,sevgidir.Sevdiklerinizle güzel sofralarda leziz yemekler paylaşmanın uğuruna inanıyorum.Yıla nasıl başlarsanız tüm yılınız aynı duygularla geçer.

 

 

 

 

 

----------------------