VİŞNELİ BAMYA

kategorileri: Menü #4, Yaz Geldi, zeytinyağlılar

Arkadaşım Hülya’nın yaz sofrasının vazgeçilmezi; lezzetli zeytinyağlı bamyasını sizinle paylaşmak istedim. Her çatalda bamya ve vişne birlikteliği sizi ferahlatacak.

 

½ kg taze veya dondurulmuş bamya

4 kaşık z. Yağ

2 diş sarmısak

1 kaşık limon suyu

1 tatlı kaşığı tuz

1 çorba kaşığı şeker

1 /2 kg vişne taze veya dondurulmuş

1 adet soğan(doğranmış) 

 

Bamyalarınız taze ise baş kısmını dikkatlice soymalısınız.Yok benim vaktim sınırlı diyorsanız dondurulmuş bamya gayet başarılı sonuç veriyor. Bol ve lezzetli olduğu dönemde toplanan sebzeler hızla dondurulduklarından korkmadan kullanabilirsiniz.

Bir yerde 1 bardak suya bir avuç vişne atıp rengi çıkana kadar 1 taşım kaynatın.Vişneleriniz taze ise çekirdeklerini çıkarmanızı öneririm. Sonrasında başınızı ağrıtmasın. Dondurulmuş kullanıyorsanız kutudan alıp işinize devam edin.

Tencerede zeytinyağında soğan ve sarmısakları hafif kavurun. Bamyaları içine katıp limon suyu, tuz ve şekerle tatlandırın.

Kaynamış vişne suyunu da ekleyip, bamyalara renkle birlikte ekşimsi bir tat vermesini bekleyin.

Bamyaların çok pişip dağılmalarına izin vermeyin. 20 dk. sonunda bamyaları ve tuzunu, şekerini kontrol edin.Önlemler için geç kalmayın. En son; kalan vişneleri; altını kapatıp dinlenmeye bırakacağınız bamyanın üstüne serpin. Soğumasını beklemenize gerek yok, ılık ılk da harika. 2 küçük kepekli ekmek dilimi ile ara öğünü ziyafete dönüştürün.

 

 

 

 

 

----------------------