TERS YÜZ ARMUTLU KEK

kategorileri: kekler

Aynı anda karamelin yoğun yakıcı tadını, armutun hafif mayhoşluğunu ve kekin yumuşaklığını bir arada hissedebileceğiniz daha güzel ne olabilir.

 

60 gr tereyağ

150 gr esmer şeker

Tavada kısık ateşte karıştırmadan karamelize edin. Çok beklemeden kek kalıbına dökün. Kenarlarından akmaması için alttan üste folyo ile alt kenarlarını kaplayın.  

 

200 gr un

1 paket kabartma tozu

½ bardak sıvıyağ

200 gr şeker

½ bardak süt

2 yumurta (ayrılmış)

Tuz

 

Yumurtaları ayırıp sarısını şeker ile çırpın. Diğer malzemeleri katıp karıştırın. Yumurta aklarını az tuz ekleyerek çırpın. Tıraş köpüğü kıvamına geldiğinde diğer karışıma tahta kaşıkla parti parti ekleyin. Aynı yönde alttan üste hareketlerle karıştırın. Pürüzsüz bir hamur olduğunda hazır demektir.

 

Armutları ikiye bölüp çekirdeklerini çıkartın. Karamelli karışımın düzgün bir şekil vererek dizin. Kek karışımını da üstüne döküp 170d. fırında 45-50 dakika pişirin. Arada mutlaka kürdanla kontrol edin. Kekin üstü altın rengine dönüştüğünde oldu demektir. Fırından çıkartın. Biraz soğumasını bekleyin. Keki koyacağımız doğru tabağı ayarlayın.

Yanınızda size yardım edebilecek güvendiğiniz bir arkadaşınızla birlikte ters yüz edin. İşte dizerken özendiğiniz armutlar tablo gibi karşınızda.Koca bir dilim kesin ve arkadaşınızla paylaşın.

 

 

 

 

----------------------