TERBİYELİ HAŞLAMA İNCİK

kategorileri: ana yemek, Menü #4

Limon ve kerevizle tatlandırılan haşlama incik soğuk kış günlerinde hasta yatağınızda yatarken ya da hastalanmamak için vücut direncinizi arttırmak için birebirdir.

 

4 adet incik

2 adet kereviz(mümkünse yapraklarıyla birlikte )

2 adet taze patates

3 adet havuç

1 dal biberiye

2 adet defne yaprağı

10 adet arpacık soğan

15 adet tane karabiber

tuz

terbiyesi için;

1 limun suyu

1 yumurta

İncikleri güzelce yıkayıp,2 lt.suyun içinde defne yaprağı,biberiye,tane karabiber ve tuz ile yaklaşık 1 saat haşlayın.Kaynama esnasında köpükler oluşursa kaşık ile temizleyebilirsiniz.Bir saatin sonunda arpacık soğanları ve havucu ekleyin.Yarım saat sonra patatesi ve kerevizleri ekleyip pişene kadar kısık ateşte haşlayın.

Diğer yanda yumurtayı kırıp çırpın,içine 1 limon suyunu ekleyip karıştırın.Haşlamanın altını kapattıktan sonra birkaşık ile haşlama suyunda yavaşça yumurtalı karışıma döküp karıştırın.Bunu birkaç kere tekrar edin.Yumurta sıcağa duyarlı olduğunda aniden haşlama suyuna dökerseniz pişer ve lezzette pek bişey farketmez ama görüntü kesik süt gibi olur ki ne damak zevkimizden ne de göz zevkimizden ödün vermek iştemeyiz.

Bir çorba kasesine yanında ekstra limon dilimi ile servis yapabilirsiniz. Ya da benim gibi havucu hafif çatalla ezip inciğe yatak hazırlayıp sebzeleri etrafına dizebilirsiniz.Suyunu da gezdirdiniz mi bir tabak dolusu vitamin deposu hazır.

 

 

 

 

----------------------