TARÇINLI ÜZÜMLÜ EKMEK (CINNAMON BREAD)

kategorileri: evimin ekmeği, kekler

Dilimlediğinizde içindeki helezonlar, kıvrımlar sizi hipnotize edecek.

4 2/3 bardak un

1 bardak süt

3 kaşık kuru maya

2 yumurta

½ bardak şeker

200 gr tereyağ

Tuz 

 

ara dolgu için;

3 kaşık tarçın

1 kaşık tereyağ

½  bardak esmer şeker

1 kaşık tereyağ(üstüne sürülecek)

 

 

Ekmek yapımına öncelikle mayayı hazırlayarak başlayın. Ilıttığınız sütün içine mayayı ve 1 kaşık şekeri koyup karıştırın. Üstünü örtüp 5 dakika kabarmasını bekleyin.

Derin bir kaba elenmiş unu, çırpılmış yumurtayı, tereyağı koyun. Mayalı sütü de kaba döküp yoğurun. Hamur olmaya başladığında üzümü de ekleyip 4-5 kere yoğurun. Kabı yağlayıp hamuru yerleştirin, üstünü streçleyip mutfakta ılık bir ortamda 1 saat mayalamak üzere dinlendirin.

Tezgahı unlayıp hamuru merdane ile dikdörtgen şeklinde açın. Üstüne fırça ile tereyağını sürün, üstüne esmer şeker ve tarçını serpin.

Şimdi işin hassas anına geldik, dikkatlice yuvarlayacaksınız. Çok küçük küçük hareketlerle yuvarlayın arada boşuk kalmamalı. En sononda rulo olduğunda ellerinizle hafif bastırarak ve düzelterek boşlukları kapatın.

Elinizdeki ekmek kalıbını yağlayıp yerleştirin. Tekrar üstünü mutfak bezi ile örtüp 30 dak. daha dinlendirin.

Fırını 170 d. ayarlayıp ısıtın. 30 dak sonunda ekmeği yerleştirin 25-30 dak sonrasında üstü kızaracak ve hazır olduğunu belli edecektir. Fırından çıkarın ve fırça ile üstüne tereağını sürün. Tereyağ erirken heryer tarçın kokusu ile kaplanacak.

 

 

 

 

----------------------