SEBZE İLE HAZIRLANMIŞ NUAR ve SEBZELİ RİSOTTO

kategorileri: ana yemek

Nuar eti; yavaş pişirme yöntemini kullanarak sebzeler ile piştiğinde ortaya müthiş lezzetli   ve pamuk gibi yumuşak olacaktır,suyu ise pilav veya çorba yapmak için mükemmekdir.

 

2 kg nuar(sinirleri temizlenmiş)

1 adet kereviz(sapı ve yaprakları ile)

2 havuç

2 adet soğan(iri doğranmış)

4-5 diş sarmısak

2 adet çarliston biber

2 dal biberiye

3 adet defne yaprağı

15 adet tane karabiber

tuz

2 kaşık sıvıyağ 

 

Geniş ve derin bir tencerede önce soğan,sarmısak ve nuarı  sıvıyağda döndürün.Nuarın 4 tarafıda rengi dönene kadar kavurmanız etin pişerken kendi suyunu çok salmamasını sağlar.Bu arada soğan sarmısak karamelize olur ve tencerenin dibinde kararmalar olur,telaşlanmayın ve kontrollü olarak kavurmaya devam edin.Tencere dibindeki yanıklar yemeğe ayrı bir aroma katacaktır ama yanmaktan bahsetmiyorum.

Tencereye 2 lt su koyun ,diğer malzemeleri de katıp ocağın altını iyice kısın ve 4-5 saat sabırla bekleyin.Saatin sonunda  nuar biraz küçülecek ve et suyuda tüm koku ve tatları içinde barındırır halde hazır olacaktır.

Nuarı tencereden çıkarıp 5 dakika dinlendirdikten sonra çook keskin bir bıçakla 2 cm kalınlığında dilimleyin.Hemen servis yapmayacaksanız biraz kendi suyundan koyarak nemli kalmasını sağlayın.

Bu arada et suyunu benim yaptığım gibi sebzeli risootto hazırlamada kullanmanızı öneririm.

 

SEBZELİ RİSOTTO

1 bardak arborıo pirinç(baldo da kullanabilirsiniz)

1 lt kaynamış su

1 lt sebze suyu(nuar suyunu süzerek kullanın)

1 adet havuç(küp doğranmış)

2 dal taze soğan(doğranmış)

150 gr parmesan peyniri

2 kaşık tereyağ

1 dardak beyaz şarap(isteğe bağlı)

1 adet soğan 3 diş sarmısak

 

Sebze suyuna 2 bardak su ekleyip kaynatın ,hazır beklesin.Arborio pirinci özellikle risooto için kullanılır ve yıkamanız gerekmez.

Soğan ve sarmısağı doğrayıp biraz kavurun,pişirinci de katıp pirinçler şeffaflaşana kadar kavurun.Sonra uzun ve meşakkatli bir yola ilk kepçenizi dökerek başalayın.Pirincin üstüne 2  kepçe sebze suyundan dökün ve altını iyice kısıp tencerenin kapağını kapatın ve suyunu çekmesini bekleyin.Bu aşamalarda pek mutfaktan ayrılmanızı önermem çünkü pirinç suyunu çektikçe 1 er kepçe  su da eklemeniz gerekir.4 kepçeden sonra 1 bardak beyaz şarap ekleyebilirsiniz.Bu  sırada tencerenin kapağını açık bırakın ki şarabın alkolü uçsun sadece yemeğe hafif bir buruk tad bırasın .Doğradığınız havuçları da ekleyin.20 dakika sonunda parmesan peynirinin yarısını pirince döküp karıştırın.Bu pişmeye hazır pirincinizin birbirine yapışmasını sağlayacaktır.Pirinci kontrol edip 1-2  kepçe daha sebze suyu ekleyin..Pirinç özelliği gereği şişecek tombul bir hal alacak ama diri duracaktır. Son olarak arta kalan parmesanı ve tereyağını ekleyin son bir karıştırıp beklemeden  hemen servis yapın.Üstüne doğradığınız taze soğan ları serperek mükemmel görüntüye yeşil bir dokunuşla son şeklini verin.Bu yapışkan ,hafif sulu risotto  nuarın yanına çok yakışacağı gibi tüm et ve tavuk yemeklerinin yanında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

----------------------