SANDVİÇ-KEK (WHOOPIE)

kategorileri: kekler

Ne sandviç ne kek. Hem sandviç hem kek. İşte bir başka atıştırmalık tatlı daha. Yeme alışkanlıklarımızı bozmayacak. Küçük kaçamaklar için ideal. İstediğin lezzeti içine kat  kendi sandviçini yarat. İki lezzet arası krema saklı.

 

2 bardak un

½ bardak kakao

1 tatlı kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

1 fiske tuz

1 kaşı vanilya ekstrası

1 bardak toz şeker

½ bardak esmer şeker

1/ 2 bardak yoğurt

½ bardak sıvıyağ

3 yumurta 

 

Yumurta ve şekeri çırpın. Sırasıyla sıvı ve kuru malzemeleri ekleyip karıştırın. 2 tepsi hazırlayın üstüne yağlanmış kağıt veya silikon kağıt yerleştirin. Fırını 175 dereceye ayarlayın. Hazırladığınız karışımı  orta boy yuvarlak uç taktığınız sıkma torbasına kuyun. Aralık bırakarak madeni para büyüklüğünde sıkın. Hamur çok bereketli en az 6 tepsi çıkar. Vaktinizi ona göre ayarlayın. 10 dakika sonrak küçük kekleriniz hazır. Silikon kağıttan çıkarmak için birkaç dakika bekleyin, bu süre sonunda kendi kendine çok kolay çıkacaktır. Hazır olan kekleri kenara ayırıp acilen yeni tepsileri fırına sürün. Hepsinin aynı boyda olması önemli bir detay, eşleme yaparken işinizi kolaylaştırır. Şimdi sıra onları sandviç yapmakta.

 

Yerfıstıklı krema;

150 gr yerfıstığı ezmesi

100 gr tereyağ(yumuşamış)

 

İyice mikserde çırpıp krema haline getirin. Tırtıklı uçu sıkma torbasına yerleştirip içini doldurun.

 

Beyaz çikolatalı krema;

 

100 gr beyaz çikolata

100 gr süzme yoğurt

 

Beyaz çikolatayı benmaride eritin ve içine bir parça kakao yağı katın. (küvertür çikolata aldığınız pasta malzemeleri dükkanına sorabilirsiniz.) Süzme yoğurdu da mutlaka tekrar süzün ya da çok vaktiniz yok ve işleme başladıysanız bir kasenin altına havlu kağıt serin, süzme yoğurdu içine koyun, üstünü de havlu kağıt koyarak bastırın. İçindeki fazla suyu emecektir. Sonra mikserde ikisini karıştırıp sıkma torbasına koyun.

 

Diğer alternatif krema Ganaj olabilir;

150 gr bitter çikolata

100 gr krema

Kremayı bir taşım kaynatın. Doğradığınız çikolataları içine atıp karıştırın ve soğumaya bırakın. Oda sıcaklığında birkaç saate katılaşıp son halini alacaktır. Dolaba sokarsanız daha hızlı donar fakat bu sefer de fazla katılaşabilir, kontrollü olun.

 

Kekler hazır olduğunda hepsini tezgaha dizin ve çocukken oynadığımız ya da çocuğumuzla oynadığımız eşleştirme oynayıp aynı büyüklükteki daireleleri bulup eşleyin. Aralarına istediğiniz kremayı sıkıp sandviç yapın.

 

 

 

 

----------------------