REZENE İLE KEPEKLİ PİRİNÇ

kategorileri: eşlik eden tabaklar

Karbonhidrat tüketirken beyaz pirinç yerine kepeklisini önerıyorlar ve haksız da değiller. Sadece içine ilave renkler, güzellikler katmamız gerekir keyifli ve zevkli hale getirmek için.

Burda ilave edeceğimiz rezene, avakado ve anason kepekli pirinci değil lezzetlendirmek, uçuracak.

 

2 bardak kepekli pirinç

3 bardak su

3 kaşık  tane anason

2 adet taze rezene

2 adet avakado

2 dal dereotu(doğranmış)

2 kaşık z.yağ

2 kaşık pirinç sirkesi

2 kaşık limon suyu

tuz

karabiber  

 

 

Kepekli pirinci sıcak ve tuzlu suda 1 saat kadar dinlendirin. Tencereye pirinci ve suyu, z.yağını ve tuzu koyup kapağını kapatın. Kısık ateşte 30, 40 dakika kadar pişirin. Arada suyunu kontrol edin, gerekirse ½ bardak sıcak su eklersiniz.

Bu sırada rezeneleri yıkayıp halka halka doğrayın. Avakadoları yumuşak bulmak şans işi. Siz işinizi şansa bırakmayın ve sert aldığınız avakadoları karanlık bir yerde (tabak dolabında) 2 gün saklayın. Bu demek oluyor ki siz daima hazırlıklı olun ve her alışverişinizde 1, 2 avakado alıp dolaba koyun. Siz kullanmaya karar verdiğinizde hazır olsun.

Avakadoları ayıkladıktan hemen sonra limon suyu gezdirin üstünde. Böylece hava ile temasını asitli limon sayesinde kesin ve kararmasını engelleyin.

 

Kepekli pirinç piştiğinde sıcağı sıcağına çekmesi için z.yağ, pirinç sirkesi ve tuz ilave edip karıştırın. Bir süre dinlendirdikten sonra doğradığınız rezeneyi avakadoyu ve anason tohumlarını içine ekleyip karıştırın.

Son bir kez uyum ve dengeyi kontrol edip paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

----------------------