PIRASALI TAVUKLI TART

kategorileri: tuzlu tartlar

Sebze ve beyaz eti birlikte kullanarak doğru beslenmenin de en önemli kuralına yardım ediyoruz.

 

Tart hamuru için;

300 gr un

150 gr teryağ(soğuk)

1 yumurta

tuz  

 

iç malzeme için;

tavuk göğsü(haşlanmış)

67 dal pırasa (ince doğranmış)

34 dal taze soğan

45 dal dereotu

1 paket kuş üzümü

1 paket dolmalık fıstık

tuz

1 kutu krema

3 yumurta

Tart hamuru için;

 

Tüm malzemeleri biraraya getirin. Tereyağ soğuk olduğundan ilk anda yoğurmakta zorlanabilirsiniz. Avucunuzun sıcaklığı ile birkaç dakika sonra tereyağ yumuşamaya başlayacak ve işiniz kolaylaşacaktır. Hamur toparlandığında tezgahın üstüne biraz un serpip merdane ile tart kalıbı genişliğinde açmaya çalışın.

Açılan hamuru kalıba dikkatlice transfer edin. Kenarlarını düzeltip, çatlayan yerlere küçük yamalar yapıp pürüzsüz hale getirin.

Pişerken çatlamaması için çatalla delikler açın. Isıtılmış fırında 170 derecede 20, 25 dakika pembeleşene kadar pişirin. Ön pişirme olduğundan daha çok kızarmasına gerek yoktur.

Fırından çıkarıp soğumaya bırakın. Soğuması tamamlanmadan iç malzemeyi koyup pişirmeye devam ederseniz tart çıtır ve gevrek olamayacaktır. Sabır… ;)

 

iç malzemesi;

 

Tavuğu daha da lezzetlenmesi için soğan sarımsak ve defne yaprağı ile haşlayın. Pırasa ve taze soğanı doğrayıp az yağ ile hafif kavurun. Kuş üzümünü sıcak suda biraz bekletin, biraz yumuşayıp şişmesini bekleyin. Yumurtayı çırpın. Kavrulmuş pırasayı, kuş üzümünü, dereotunu, kremayı karıştırın. Haşlanmış tavuğu  küp şeklinde küçük parçalara kesin. Diğer malzemelere katın. Hepsini karıştırıp soğumuş tartın üstüne dökün.

Çam fıstıklarını da serpip ısıtılmış fırında 170 derecede 40 dakika pişirin.

Servis sırasında biraz daha dereotu ile renklendirebilirsiniz.

 

 

 

 

----------------------