PATLICANLI KİŞ (EGGPLANT QUICHE)

kategorileri: Menü #6, tuzlu tartlar

Bu kişi ister brunch menünüze alın, ister kahvenizin yanına alın. Hepsinde  emin olun ki sonuç sizi mutlu edecektir. Arkadaşım Yasemin’in samimi sofrasında ilk tattığımda en sevdiğim tart olacağını biliyordum.

2 kavanoz hazır közde patlıcan

100 gr tulum peyniri(az tuzlu)

3 yumurta

1 paket krema

1 tutam tuz(kontrollü)

5-6 dal taze kekik (dilediğiniz otu kullanabilirsiniz) 

 

tart hamuru için:

1 yumurta

100 gr tereyağ

2 bardak un

tuz

 

Elinizle yoğurarak hamuru oluşturun. tereyağ oda sıcaklığında olduğunda hamur çok cıvık olabilir ve fazla un isteyebilir. Çok soğuk olursa da yağı unla biraraya getirmek için gereksiz güç harcayabilirsiniz. Deneme yanılma sonucu edinilen tecrübe ile yağınızı 20 dakika önceden dolaptan çıkartmanız yeterli.

Hamuru unlu tezgahta merdane  ile kalıbınızın formuna yakın açın.

Kalıbınıza yerleştirmeye çalışın. Eksik-fazla yerlerle küçük oynamalarla düzeltip, üstünü steçle kaplayıp dolapta soğumaya bırakın.

Fırını 170 d. ayarlayın. Kalıbı dolaptan alıp çatalla her yerine, yırtmadan, delikler açın. Fırında 35 dakika kenarları kızarana kadar pişirin. Çatalla açtığınız delikler hamurun kabarmasını ve çatlamasını engelleyecektir.

Kenara alıp soğumaya bırakın. Sabırsız olur ve hemen üst malzemesini  koyarsanız tart kıtır kıtır olmaz gevşer, yumuşar.

Üst malzemeyi blenderdan geçirip pürüzsüz kıvama getirin. Soğumuş tartın üstüne döküp spatula ile düzleştirin. Isıtılmış fırında 40 dakiak kadar pişirin.

Üstüne küçük fırınlanmış domateslerle süsleyebilirsiniz.

 

 

 

 

----------------------