PANCAR İLE MARİNE SOMON

kategorileri: dipler & cipsler & içkilikler, fingerfood (herşey tek lokmada)

Somon balığını çiğ tüketmek isteyenler için tuz-şeker ve pancar ile  herhangi bir ısıya maruz kalmadan ,doğal yollardan pişirilerek hazırlanan bu atıştırmalık çok doğru bir seçenek.Renk geçişleri ile de tabakta ayrı bir görsellik sunuyor.

Marine sırasında pişme süresi minimum bir gecedir.Süreyi 24 saate çıkarttığınızda sonuç daha mükemmel olur.

 

300-500 gr derisi kılçığı alınmış bütün somon balığı

200 gr pancar (haşlanmış)

100 gr tuz

100 gr şeker

 

sos için;2 adet avakado

1 limon suyu

1 çay kaşığı tuz

2 kaşık z.yağ 

 

Temizlenmiş somonu yıkayıp hazırlayın.Haşlanmış pancarı rendeleyin.Bir kapta tuz ve şekerle karıştırın.Derin ve yayvan bir kaba somon balığını yerleştirip(bir süre sonra pancar suyunu salacağından kabın az da olsa derinliği olmalı)pancarlı karışımı üstüne yayın.Elinizle bastırıp heryerine bulaştığından emin olun.Etrafını streç filmle iyice sarıp dolapta en az bir gece en fazla 24 saat bekletin.

 

Avakado sos için;

Avakadoların olgun olması gerekmektedir.Bunun için marketten aldıklarınız sert ise gazete kağıdına sarıp karanlık bir yerde 1 gün bekletmeniz ideal yumuşaklığa gelmesi için yeterli olacaktır.

Avakadoyu ikiye bölüp çekirdeğini çıkarın .İçini kaşıkla sıyırıp limon suyu,tuz ve z.yağ ile çatalla ezerek karıştırın.Avakadoların ne kadar limonun asidi yardımıyla kararmasını önlemeye çalışsak ta siz yine de sosu son dakika hazırlamaya garyet gösterin.

 

Marine edilmiş somonu suyun  altında iyice yıkayın.Kuruladıktan sonra tahtanın üstüne alıp keskin bir biçakla ince ince dilimleyin.Ortaya çıkan renk harmonisi tablo gibi..Birbirine  geçmiş ,birbirine karışmış renkler harika görünecek.Gerisi sosun üstüne bir dilim somon alıp lezzetine varanın keyfine kalıyor.

 

 

 

 

----------------------