MÜRDÜM ERİKLİ DANA KABURGA İLE TEL ŞEHRİYELİ PİLAV

kategorileri: ana yemek, Menü #6

Yavaş pişen yemekler daha mı lezzetli oluyor acaba? İşin içine sabır girince ve tüm lezzetlere birbiriyle kaynaşacak yeterli  zaman verildiğinde ortaya şölenlere layık bir yemek çıkıyor.

1 kg dana kaburga

3 adet kuru soğan

6-7 diş sarmısak

½ kg havuç

½ demet taze kekik

½ demet tarhun

3 adet defne yaprağı

2 dal biberiye

15 adet tane karabiber

2 dal kereviz sapı

1 avuç maydanoz yaprağı

1 kaşık tuz

300 gr mürdüm eriği

1 bardak beyaz şarap  Yemeğin başarısı için en önemli püf noktası;etlerin 1 saat önceden buzdolabından çıkartılıp oda sıcaklığına getirmektir.Tencereninde ısıtılması gerekiyor ki etler konduğunda hemen kızarma işlemi başlasın.Kaburgaların hertarafını döndürerek kızartın.Kahverengileştiklerinde tencereden kenara alın.Şimdi tencerenin içine soğan ,sarmısak,havuç,defneyaprağı,biberiye,tarhun koyup  sote edin.2 kaşık salça ile 4 su bardağı su ekleyin.Kaynamaya başladığında etleri yerleştirin.Tuzunu ,k.biberini de ekleyip kısık ateşte 2 saat pişirin.3.  saatte 1 bardak beyaz şarap ekleyin ama tencerenin ağzını açık bırakın ki alkolü uçsun.Son yarım saatte de mürdüm eriklerini katın. Sona yaklaştıkça ara ara tadına bakın ve müdahale zamanını kaçırmayın.

TEL ŞEHRİYELİ PİLAV

1 su bardağı baldo pirinç

1 çay bardağı tel şehriye

3 kaşık sıvıyağ

1 kaşık tereyağ

1.5 bardak sıcak su

tuz

Baldo pirinci tuzlu suda en az 1 saat bekletip birkaç kere yıkayarak nişastasından arındırın. Sıvıyağı kızdırıp şehriyelerin rengi dönene kadar kavurun.Hemen süzdüğünüz pirinci ekleyip biraz da beraber kavurun.Tahta kaşıkla karıştırırken çok hırpalamayın,pirinçler kırılmasın.Sıcak suyu ve tuzu ekleyip altını kısın.Kapağını çok sık açmayın.Su ilave etmeniz gerekmez ama olursa da sıcak suyu kontrollü koyun.Pirinçlerin pişmesini kontrol edin,tam pişmeseler de demlenirken iyice yumuşayacaklardır.Teryağını da üstüne koyup havlu kağıt ile örtüp altını kapatın.Pilavınız tel tel olacaktır.

 

 

 

 

----------------------