MERENGE RULO

kategorileri: Menü #5, tatlı tatlı

8 yumurta akı

320 gr şeker

1 kaşık vanilya ekstrat

2 kaşık mısır nişastası

1 kaşık pudra şekeri (süsleme için)

½ su bardağı fındık veya badem rende (süsleme için) 

Yumurtaların aklarını ayırıp en az bir gün ağzını kapatıp dolapta saklayın. Bu işleme (aged) yaşlandırma diyelim. Daha sonra kullanmadan 4-5 saat önceden üstünü açıp ada sıcaklığına getirin. Bu sırada hem ısısı normalleşecek hem de içindeki fazla su uçup gidecek ve kar haline geldiğinde sulanmayacak.

Yumurta akını önce düşük hızda çırpmaya başlayın. Köpürmeye başladığında bir tutam tuz ekleyin. Hızını arttırıp traş köpüğü kıvamına getirin. Şekeri de kaşık kaşık köpüğe yedirin. Vanilya ve mısır nişastasını da ekleyip çırpmayı durdurun.A kıcı olmayan pürüzsüz bir kıvamda olmalı.

Kenarları yüksek dikdörtgen geniş bir tepsiye yağlı kağıt serin, kenarlarını da kaplayacak şekilde yerleştirin. Fırını 170 d. ayarlayın.

Tepsiye köpüğü eşit şekilde yayın. Üstüne fındık rendesi serpin. Fırına sürün. İlk 15 dakika 170 derdcede kalmalı. Sonrasında 160 d. indirip 15 dakika daha pişirin. Üstü ve fındıklar renk değiştirmeli. Üstü kıtır kıtır olacak; korkmayın. Fırından çıkarın. Temiz bir yağlı kağıt hazırlayıp merengin üstünü örtüp dikkatlice ters çevirin. Pişirirken kullanılan yağlı kağıdı dikkatlice merengden alın. Ve soğumaya bırakın.

İçi malzemesi;

2 yumurta

2 yumurta sarısı

100 gr şeker

1 portakal rendesi

1 portakal suyu

1 kaşık mısır nişastası

300 gr krema

1 kaşık vanilya ekstratı

150 gr mascarpone

Kremayı kaynatın.

Yumurtaları, şekeri, portakalı, nişastayı birlikte çırpın. Kremaya ocaktan alıp hızlıca karıştırarak diğer malzemeleri ekleyin. Tekrar ocağın üstüne alıp bir taşım daha kaynatın. Ilındığında mascarponeyi ekleyin, pürüzsüz bir muhallebi olmalı.

İstediğiniz taze veya dondurulmuş meyveyi de kenarda hazır tutun.

Şimdi: Tezgahın üstünde altında yağlı kağıt serilmiş merengin üstüne muhallebi dökün ve spatula ile dağıtın. Meyveleri bolca kullanın.

Yağlı kağıt yardımı ile kenarlarından başlayarak yuvarlamaya başlayın. Sıkıca bir kaç kez döndürebilirsiniz. Yağlı kağıt hep üstünde olmalı. En sona geldiğinizde uygun uzunlukta tabağa transfer edip dolaba koyun. Soğumaya bırakın. Servis zamanı pudra şekeri serpin.

Yerken sanki marshmallow gibi, yumuşak ve köpüklü. Meyvesi ile hafif ve ferah. Hepsi birden bu tatlıda birarada…

 

 

 

 

----------------------