MERENG

kategorileri: tatlı tatlı

Ağızınızda eriyip giden tatlı.küçük,renkli şekerler…Ben sadece yiyecek olarak değil aynı zamanda dekoratif amaçlı da kullanıyorum.

 

3 yumurta akı(oda sıcaklığında)

¾ bardak pudra şekeri(elenmiş)

tuz

1/3 bardak su

1 kaşık vanilya ekstratı

renkli gıda boyası  

 

Her güzel şeyde olduğu gibi başarıya ulaşmak için altın anahtar meleng yapımında yumurtanın 1 gün önceden beyazlarının ayrılıp,bir bardakta  ağzı açık bir şekilde oda sıcaklığında bekletmenizdir.

Benmari usulu için hazırladığınız düzeneğin üstüne cam kap yerleştirin.İçine yumurta akını koyup mikserle orta hızda çırpmaya başlayın.Az köpürmeye başladığında tuzu ekleyin .Sonra sırayla pudra şekeri ve suyu da ekleyip 2-3 dakika çırpın.Cam kabı tencerenin üstünden alıp 6-7 dakika daha çırpmaya devam edin.Köpük gitgide daha yoğun hale gelecektir.İstediğiniz renklere göre ayırıp  gıda boyası ekleyip karıştırın ya da benim yaptığım gibi tam karıştırmayıp ebruli bırakın.Sıkma torbalarına koyup fırın tepsisine (silikon kağıt serin) eşit oranda şekiller verin.50 dereceye ayarlanmış fırında 2 saat  boyunca arada kontrol etmek şartı ile kurutun. İyice kuruduklarında emin olmak için kenarından  kaldırmayı deneyin ,başarırsanız hazır demektir.Ama dikkati elden bırakmayın.Her güzel şeyde olduğu gibi çok kırılgandırlar.

 

 

 

 

----------------------