MERENG CUPCAKE FRAMBUAZ SOSLU (MERENGUE CUPCAKE)

kategorileri: Sevgililer Günü (Özel)

Bu kartopu cupcaklerin dışı sert ve kırılgan,içi yumuşak ve hassas.İçine koyacağınız krema ve frambuaz sos ile birleştiğinde karşı koyamayacağınız bir tatlıya dönüşüyor.

 

6 yumurta akı(ada sıcaklığında)

1 kaşk beyaz sirke

1 kaşık krem tartar

1 kaşık vanilya ekstrat

½ çay kaşığı tuz

1 ½ bardak şeker 

 

Yumurtaların beyazlarını ayırıp en az 1 saat en çok bir gece üstü açık şekilde dışarda bekletin.Yumurta aklarındak fazla su uçacak ve çırptığınızda sulanmayacaktır.

Akları miksere koyun ,önce düşük derecede tuzu ekleyerek çırpın.Sonra hızını yükselterek sirkeyi,krem tartarı ve vanilyayı ekleyin.Kaşık kaşık şekeri ilave ederek çırpmayı sürdürün. Aklar köpük kıvamına gelse de şekerin  tamamıyla erimesini bekleyin.Bunun için arada makineyi durdurup iki parmağınızın ucuyla şekeri hissetmeye çalışın,tamamıyla çözüldüğünde merenginiz hazır demektir.

Sıkma torbasına büyük ağızlı bir uç takarsanız daha güzel bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Cupcake kalıbına kağıtları yerleştirin ve fırça ile yağlayın.Sıkma torbasındaki köpüğü dipten başlayıp kule yaparak uygun görüntüyü sağlayın.Böyle bile seyirlik bir görüntü yakalarsınız ama yetmez,100 derecedeki fırına koyup 3 saat sabretmeniz gerekiyor.Sonra soğuma işlemide fırının içinde olması merengin dışının iyice sertleşip içinin yumuşak ve sakızımsı bir hal almasını garantiler.

 

Frambuaz sosu:

1 kutu dondurulmuş frambuaz(birazını süsleme için ayırın)

1 ½ bardak şeker

4 yumurta sarısı

125 gr tereyağ

1 limon suyu

tuz

Hepsini cam bir kaba alıp çırpın.Tencerenin içine 2 parmak su koyup cam kabı üstüne yerleştirip ocağı açın.Benmari usulu 8-10 dakika kıvamını alana kadar pişirin.Şeker  ve tereyağ eriyecek sos kırmızının en cazip halini alacaktır.

 

Krema için;

1 kutu krema

1/3 bardak şeker

 

Kremayı şeker ile çırpıp hacim almasını sağlayın.

 

4 saati geçti…mereng hazır ve soğudu.Üstündeki kağıdı çok dikkatli bir şekide çıkartın.Kartopunuz avuçlarınızda;))).Elinize çok keskin küçük bir bıçak alın ve kıvrım yerinden dikkatlice üst kısımla alt parçayı ayırın.Küçük kırılmalar yaşayabilirsiniz,bu sizin moralinizi bozmasın krema ve sos ne güne duruyor ,onlar sadece lezzet katmayacaklar aynı zamanda ayıpta kapatacaklar.

 

Mereng cupcake in alt parçasını alın ,içinde küçük bir boşluk göreceksiniz .İçine  önce frambuaz sosunu dökün ve  kremayı da  üstüne koyup Kule gibi üst kapağını  da yerleştirin.Kenarına ayırdığınız frambuazları ile süslerseniz bir mucizeyi daha gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

 

 

 

----------------------