MANGALDA PİZZA KEYFİ

kategorileri: mangal keyfi

Pizzanın üstüne koyacağınız malzemeler sınırsız. Hayal gücünüzü bile zorlar bazen menülerde gördükleriniz. Bazen de çok sıradan pizzalar yemek zorunda kalırsınız mecburiyetten. Pizzanın odun ateşiyle pişmişini tercih ederim. O yüzden evde mangal başında “kendi pizzanı kendin yarat” konseptli bir partiye hazır mısın?

1 bardak ılık su

1 kaşık şeker

1 paket kuru maya 

Hepsini bir kapta karıştırıp üstüne temiz bir bez örtüp 5 dakika aktive olmaları için bekletin.

 

1/4 bardak un

tuz

3 kaşık z.yağ

 

Unu genişçe bir kaba alıp ortasını açın. Tüm malzemeleri ekleyip, suyu da ortasına dökün. Ortadan başlayarak küçük ve yuvarlak hareketlerle unla karıştırın. Hepsi karıştıktan sonra 5 dakika yoğurun. Daha rahat hareket edeceğinizi düşünürseniz kaptan çıkarıp hafif unladığınız tezgahta pürüzsüz bir hamur olana kadar yoğurun.

Hamuru kaba alıp üstünü steçleyip mutfağın sıcak bir köşesine alıp 45 dak_1 saat bekletin. (Ben çalışmayan fırının içinde bekletiyorum) 1 saat sonunda kabaran hamurunuzu tezgahta tekrar 1-2 dakika yoğurun. Sonrasında küçük parçalara ayırıp yuvarlayın ve tekrar 30 dakika beklemek üzere bu sefer tepsiye dizin. Üstünü örtüp kapalı olan fırına yerleştirin. Pizza hamurunuz artık hazır.

Kenarda üstünde kullanacağınız tüm malzemeleri hazırlayın. Domates sosu olabilir, mozarella, keçi peyniri, taze domates, mantar vs. uzaaar gider.

Hamurları unlu tezgahta merdane ile ince açın. (Siz elinizle de açabilir hatta havada taklalar attırabilirsiniz, show serbest…) İlk hamur açma denemeniz de olsa hiç zorlanmayacaksınız, söz veriyorum. Hamur şekil almak için hiç direnç göstermiyor. Çok yumuşak başlı anlayacağınız. Açıp yuvarlak şekil verdiğiniz hamurları ve malzemeleri alıp mangalın başına gidin ve mümkünse etler pişmeden, mangal temizken pizzaları kızgın çubukların üstüne koyun. Kabardığını göreceksiniz ki bu herşey yolunda demektir. Kontrol ederek alt kısmında çizgilerin oluştuğuna bakın ve çevirin. Bu aşamada eklemek istediğiniz malzemeleri, domates sosunu koyabiirsiniz. Taze sebzeleri ise ölmemeleri adına mangaldan aldıktan sonra ekleyin. Ben mozarella, roka ve incir üçlemesini denedim. Üstüne servisten hemen önce kaliteli sızma zeytinyağı gezdirdim. Kapanın elinde kaldı. Mangala böyle bir sürprizle başlarsanız artık etleri yaksanız da kredi notunuz düşmez.

 

 

 

 

----------------------