LAZ BÖREĞİ

kategorileri: baklava yaprağında, tatlı tatlı

Bilmeyenler için küçük! bir ayrıntı vereyim; karadenizin geleneksel laz böreği bir tatlıdır. Hem de şerbetiyle, muhallebisiyle bir çok tatlıyı içinde barındırır.

 

30 adet baklava yaprağı

200 gr tereyağ(erimiş)

1 lt süt

3 yumurta sarısı

1 yumurta

2 kaşık un

2 kaşık nişasta

1 bardak şeker(250 gr)

1 tatlı kaşığı toz karabiber

şerbeti için;

2 bardak su

2 bardak toz şeker

1 kaşık limon suyu

Böreğin yapımına başlamadan soğuması için beklenecek zamanı iyi değerlendirmek için şerbeti kaynatmakla başlamalısınız. Tencerede şeker ve suyu kaynatın en son limon suyunu ekleyip soğumaya bırakın.

Şimdi baklava yaprağının büyüklüğüne uygun tepsinin önce altını yağlayın. Üstüne ilk kat baklava yaprağını serin. Fırça yardımı ile tereyağını bol bol değil fakat her yerine gelecek şekilde sürün. Sonrasında 15 kat olana kadar kat kat devam edin.

Muhallebisi içinse; öncelikle sütü kaynatın. Diğer yanda kuru malzemeler ve yumurtayı bir kapta hazırlayın. Süt kaynadığında azar azar kuru karışıma kepçeyle döküp hızla karıştırın. Burada hareketleriniz seri olmalı ki yumurta sıcak sütle arasındaki ısı farkından etkilenmesin. Son kepçeye kadar karıştırın. Sonrasında tekrar tencereye geçirip koyulaşana kadar karıştırın. Küçük kabarçıklar çıktığında muhallebiniz hazır demektir. Eğer hemen kullanmayacaksanız üstünü steç filmle kapatın ki üstü kabuk bağlamasın.

Muhallebinin ılınmasını beklerken vakit kaybetmemek için böreğin ikinci katını pişirme kağıdı serdiğiniz tezgahta hazırlayabilirsiniz. İşlem bittiğinde muhallebiyi (sıcak –ı lık arası olmalı) ilk kat baklava yapraklarının üstüne döküp kaşığın tersi ile yayın. Üstüne ikinci kat baklava yapraklarını dikkatlice yerleştirin.

Şimdi en keskin bıçağınızla böreğinizi dilimlere ayırın. Önceden 180 d. ısıtılmış fırında üstü kızarana kadar pişirin. İstediğiniz renge ulaştığında fırından çıkarıp soğumuş şerbeti üstüne dökün. Dikkati elden bırakmayın; sıcak soğuk buluşması hararetli olabilir. Şerbet ilk döktüğünüzde sizde eyvah fazla geldi duygusu yaratabilir, korkmayın. Bir kaç dakika içinde hepsini içine çekecektir.

İşte bizim laz böreği yapımı uzun ve zor mu geldi size. O zaman geçmişte ninelerimizi (hala öyle marifetli olanlar var ama zaten onlar eminim ki benim tarifimle ilgilenmiyorlardır) baklava yaprağını da kendilerinin yaptığını düşününelim.

 

 

 

 

----------------------