KIRMIZI TATLI KURABİYE (RED VELVET COOKIES)

kategorileri: Sevgililer Günü (Özel), tatlı kurabiyeler

Hazırlamasını  biraz farklı ve belki biraz da zorlayıcı olduğunu düşündüğüm bu kurabiyeyi hazırlamak için özel bir anı kolladım;sevgililer günü gibi;))) Yoksa bu kadar iltifat alamayabilirdim ;)

 

3 bardak un

¼ bardak kakao

½ paket kabartma tozu

½ paket karbonat

tuz

1 ½ bardak toz şeker

1250 gr tereyağ(yumuşamış)

3 yumurta

1 kaşık süt

1 kaşık sirke

1 kaşık vanilya ekstrat

kırmızı gıda boyası

100 gr pudra şekeri (süslemede) 

 

Kuru malzemeleri biraraya getirin.Yumurta ile şekeri çırpın,sirke,süt ve vanilyayı kattıktan sonra kuru malzemeyi kaşıkla yavaş yavaş ilave edin.

Hamur diğer kurabiyelere göre cıvık olacaktır. Un ilave ederseniz kurabiyeniz çatlamaz ve sertleşir.

Mikser kabından almadan üstünü streçle kapatıp dolapta en az 2 saat tercihen 1 gece bekletin.Hamur sertleşecek ve avucunuzda şekil vermeniz kolaylaşacaktır.

Yuvarladığınız hamuru kaba koyduğunuz pudra şekerine bulayın.Elinizle pudra şekerinin hamura iyice bulanmasına yardımcı olun.Çünkü pişerken çoğunun eridiğini göreceksiniz,kalanlar bu güzel görüntü için yeterli olmalı.

Fırın 180 dereceye ayarlayın.İlk 5 dakika ayarla oynamayın ,sonra 160 d. İndirin ve 5 dakika daha pişirip fırını kapatın 2-3 dakika daha fırın içinde bırakıp alın,soğuması için tepsiden çıkarıp tabağa dizin.

Şanslıysanız kurabiyelerin çatlamış , pudra şekerleri bu çatlakları belirgin hale getirmiş ,çatlak arasından kırmızı  size  göz kırpıyor olsun.

Başarı detaylarda gizli.Mutlaka tarifi iyice okuyun ve püf noktalarına önem verin.

 

 

 

 

----------------------