KABAKLI KİŞ (COURGETTE QUICHE)

kategorileri: tuzlu tartlar

İki renkli kabak kullanarak küçük farklı görüntüler yakalayabilirsiniz.

1 kg kabak(iki renkli olabilir)

1 paket krema

½ paket labne peyniri

1 tatlı kaşığı nane

2 yumurta

tuz 

 

Kabakları mümkün olduğunca ince dilimleyin. En güvendiğiniz bıçağınızı ya da mutfak robotunuzu kullanabilirsiniz. Çoğunun eşit incelikte olması hem pişerken farklı olmamasını hem de görsel olarak mükemmeli yakalamanızı sağlar.

 

tart hamuru için:

1 yumurta

100 gr tereyağ

2 bardak un

tuz

 

Elinizle yoğurarak hamuru oluşturun. tereyağ oda sıcaklığında olduğunda hamur çok cıvık olabilir ve fazla un isteyebilir. Çok soğuk olursa da yağı unla biraraya getirmek için gereksiz güç harcayabilirsiniz. Deneme yanılma sonucu edinilen tecrübe ile yağınızı 20 dakika önceden dolaptan çıkartmanız yeterli.

Hamuru unlu tezgahta merdane  ile kalıbınızın formuna yakın açın.

Kalıbınıza yerleştirmeye çalışın. Eksik-fazla yerlerle küçük oynamalarla düzeltip, üstünü steçle kaplayıp dolapta soğumaya bırakın.

Fırını 170 d. ayarlayın. Kalıbı dolaptan alıp çatalla her yerine, yırtmadan, delikler açın. Fırında 35 dakika kenarları kızarana kadar pişirin. Çatalla açtığınız delikler hamurun kabarmasını ve çatlamasını engelleyecektir.

Kenara alıp soğumaya bırakın. Sabırsız olur ve hemen üst malzemesini  koyarsanız tart kıtır kıtır olmaz gevşer, yumuşar.

Kabakları soğumuş tartın üstüne dairesel hareketlerle döndürün.

Bir kapta krema , yumurta, labne, nane ve tuzu çırpın ve kabakların üstüne gezdirin. Her yarine gelmesine dikkat edin.

Isıtılmış fırında 155 derecede pişirin.Farkettiyseniz daha düşük ısıda ve biraz daha uzun sürede (1 saat) pişmesi gerekiyor.Kabaklar önceden pişmediğinden süreyi  uzatıp ısıyı düşürerek yanmadan lezzeti yakalamayı başarırsınız.

 

 

 

 

----------------------