ELMA ŞEKERİ CAKEPOP

kategorileri: Icing (kaplama), popcake, tatlı tatlı

Bu nostaljik etkili popcake ile çocuklarınızla birlikte siz de çocukluğunuza döneceksiniz.

 

Kek yaptınız; ilk gün pek rağbet gördü, herkes birkaç dilim yedi. Fakat sonraki günler kimsenin kekinizle yeteri kadar ilgilenmediğini farkettiniz. Kekinizi blenderdan geçirip toz haline getirin ve dondurun. Gün ola harman ola ihtiyacınız olduğunda yolun yarısını katetmiş oldunuz bile. İçine kekinizi miktarına uygun olarak ayarlayabileceğiniz kremayı hazırlayıp karıştırın .Elinizle yuvarlak şekil verip hazırlayın. Üstünü kurumaması için kapatıp kenarda bekletin,

 

kreması;1 ölçek labne(oda sıcaklığında…suyu süzülmüş)

½ ölçek tereyağ(oda sıcaklığında)

2 ölçek pudra şekeri

 

Şeker kaplaması;

2 bardak şeker

¾ bardak su

½ bardak glikoz

gıda boyası

 

Tencerede hepsini beraber kaynama noktasına getirin ve 20 dak boyunca kaynatın. Termometreniz varsa 400 dereceye getirin. Yok ise klasik yöntem; bardaktaki suyun içine damlatın hemen top halini alırsa kıvamına geldi demektir.

Popcake lerinizin ortasına çubuk geçirip ortasına gelene kadar batırın. Kaynayan şurubun altını kapatın ve köpüklerin sönmesini bekleyin aksi taktirde elma şekerinin üstünde baloncuklar olur. Çubukları batırıp hafifçe silkeleyin, fazlası aksın. Sonrasında şekere, fındığa, çikolataya batırıp daha da şenlendirebilirsiniz.

Çocuklarınız için yapacağınız bu elma şekeri popcakeler sizi de çocukluğunuza götürecek.

 

 

 

 

----------------------