CHRISTMAS KURABİYE

kategorileri: Icing (kaplama), tatlı kurabiyeler, Yenilebilir Yılbaşı Süsleri

1 bardak pudra şekeri

250 gr tereyağ

1 yumurta

½ paket kabartma tozu

1 kaşık vanilya ekstratı 

Kurabiye hamuruna ruh ve kişilik katan elinizde bulunan kalıplarınız. Şimdi yeni yıl konseptini kullanmak için kalıplarınızı çıkarın tezgaha.

175 derecede 15 dk. pişirin. Renginin bozulmaması için fırının etrafından çok uzaklaşmayın. 15.dk. sonunda fırından çıkarınca kurabiyenin yumuşak olmasından korkmayın. Çünkü soğudukça sertleşecektir.

Süsleme için ana kremanız  için royal icig (bakınız) hazırlamalısınız.

Gıda boyası ile günün anlam ve önemine uygun renklendirin.

 

Süsleme sanatı; 4-5 kaşık kremayı renklendirip ince uçla hazırladığınız sıkma torbasına  koyun. Bu şekilde birkaç renk hazırlayabilirsiniz

İnce uçları kenar kontür için , şekilli uçları da içini renklendirmek için hazırlayın. Kalan kremayı sıkıca kapatıp dolapta bekletin.

Kontür için kullanacaklarımız ve şekil vereceklerimiz haricindeki kremayı biraza su ile açabiliriz. Bu işlemi yaparken suyu kontrollü koyalım. Akışkan olması içini doldururken boşlukların kolay dolmasına yardımcı olur. İki renkli çalışmada kürdan yardımı ile küçük oyunlar oynayabilirsiniz.

Süsleme işlemi bittkten sonra 1-2 saat içinde donacaktır. Küçük kutulara koyup yılbaşı hediyesi olarak arkadaşlarınızın çocuklarına süpriz yapabilirsınız.

 

 

 

 

----------------------